Zakopane należy do Tatr Polskich, to jedno z najbardziej obleganych polskich cenionych miejsc turystycznych może się poszczycić długą historią. Jednakże o początkach osad wiadomo niewiele, ale podobno istniała już długiego czasu. Długo jednak pozostawała w cieniu Kuźnic, gdzie w XVIII wieku powstał zakład przetwarzający rudy żelaza. Dopiero sto lat później doceniono dobre położenie i czyste powietrze w Zakopanem. Jego walory klimatyczne zaczął popularyzować każdy Turysta, Urlopowicz, który zarezerwował w Zakopanem tanie noclegi. Najpopularniejszą częścią miasta są okolice dzisiejszych Krupówek. Zatem nie bez przyczyny dzisiejszy deptak w Zakopanem stanowi kluczowy element zwiedzania dla każdego Turysty. Mnogość tu restauracji, ulicznych straganów z kierpcami i oscypkami, drewnianych chałup i zabytkowych cennych historycznie domów. Nic dziwnego, że trudno tu o noclegi z widokiem na góry, a więc i miejsca w pobliskich pensjonatach i pokojach gościnnych trzeba rezerwować o wiele wcześniej. Noclegi w pokoju z widokiem na Giewont, czy nocleg przy jednej z najbardziej ruchliwych ulic – Krupówki centrum – w Polsce, to po prostu jedna z atrakcji turystycznych Zakopanego. Do tego z Zakopanego i jego okolic wychodzi wiele szlaków turystycznych co czyni z Zakopanego jeszcze bardziej specyficznym miejscem na urlopowy, świąteczny nocleg w gustownie urządzonym pokoju. Wiele osób szuka pokoju z widokiem na góry,…
Formalnie to dzielnica Szklarskiej Poręby, ale wielu Turystów zna to miejsce jako odrębną miejscowość. Być może dlatego, że przez wiele lat było tu jedno z karkonoskich przejść granicznych Jakuszyce-Harrachov. Dziś to jedna z „zimowych stolic” Polski. Świetne położenie, specyficzny mikroklimat oraz warunki sprzyjają uprawianiu sportu. Dobrze przygotowane są także tradycyjne szlaki turystyczne. W okolicy łatwo więc znaleźć dobry nocleg w jednym z wielu pensjonatów czy w kwaterach prywatnych. Dla amatorów biegówek, na Polanie Jakuszyckiej, powstał najbardziej chyba znany w Polsce ośrodek narciarstwa biegowego. Trasy przygotowane są dla i dla zawodowców, i dla amatorów. Co roku w marcu (od 1976 roku) rozgrywane są tu międzynarodowe zawody w narciarstwie biegowym: Bieg Piastów. A w lutym 2012 roku zorganizowano zawody zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata w biegach narciarskich. Justyna Kowalczyk zwyciężyła wówczas w biegu na 10 km stylem klasycznym.
Szklarska Poręba już dostępna dla Turystów! Jak poinformowano nas w trakcie przebudowy, oprócz zmiany szlaku komunikacyjnego (tj. torów), został wymieniony element układu tj. rozjazdy Szklarskiej Poręby. Została odnowiona infrastruktura inżynieryjna jak i przejazdy kolejowo-drogowe. Na tym remoncie Szklarska Poręb noclegi tylko zyska lepszy dostęp do obiektów noclegowych. Przebudowie poddano również perony, co wpłynie na podniesienie standardu obsługi przyjeżdżających Turystów do Szklarskiej na pokoje. Jak już nadmieniliśmy z odnowionego szlaku komunikacyjnego zadowoleni są nie tylko mieszkańcy, ale i Turyści wybierający się na wycieczki do Szklarskiej Poręby czy Piechowic np. na Sylwestra, Ferie lub Wakacje. Linia kolejowa z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby to typowo górska trasa o pięknych widokach, a dokładnie widać z niej Karkonosze oraz Góry Izerskie. Pomiędzy Piechowicami a Szklarską Porębą pociąg pokonuje różnice wysokości ok. 318m. Stacja Szklarska Poręba położona jest na wysokości 712m. Kiedy wysiądziesz od razu można udać się do zarezerwowanego noclegu, do ulubionego pokoju z widokiem na góry. Lub można dokonać rezerwacji na miejscu, można zleźć pokoje z łazienkami w dobrej cenie.
To drugie co do wysokości pasmo górskie w Polsce. Wyższe są jedynie Tatry. Beskid Żywiecki powstał ze skał fliszowych w okresie kredy, w czasach, gdy na terenie Karpat Środkowych znajdowało się morze. Dla ochrony, choćby fragmentu tego wyjątkowego miejsca, w 1955 roku utworzono Babiogórski Park Narodowy, wokół cennej przyrodniczo Babiej Góry. Dziś Beskid Żywiecki to atrakcyjny turystycznie region, leżący przy granicy ze Słowacją. Większe miasta to Żywiec, Sucha Beskidzka, Maków Podhalański. Popularne są mniejsze miejscowości, szczególnie w sezonie zimowym, jak noclegi Korbielów czy Zawoja. Pod konie roku tłumnie przyjeżdżają tu narciarze i miłośnicy sportów zimowych. Latem turyści z plecakami wędrują po szlakach na dwa najatrakcyjniejsze szczyty w okolicy: Pilsko (1557 m n.p.m., drugi co do wysokości szczyt Beskidów) i Babią Górę. Znalezienie noclegu nie jest trudne. Rejon nastawiony jest na turystykę, więc baza noclegowa i gastronomiczna jest dobrze rozwinięta. Łatwo tu również dojechać – z Katowic czy Krakowa. Blisko też do Beskidy Śląskiego, który słynie m.in. ze szlaku na Baranią Góry.
30 listopada br odbędzie się fajna zabawa z okazji andrzejek, ale więcej przeczytajcie na FB – termy Bukowina