Jak zaplanować dobrze wycieczkę na cały dzień i zobaczyć wiele ładnych widoków? Jaki szlak wybrać, aby były piękne widoki i przeżyć dobre chwile w gronie znajomych wędrując po górskich szlakach? Zatrzymajmy się dzisiaj przy szlaku na Czerwone Wierchy – sama nazwa pochodzi od czerwono brązowej barwy stoków – warto zacząć w Kościelisku. Można dojechać z miejsca w którym śpimy mamy noclegi do wlotu do Doliny Kościeliskiej (tu zatrzymują się wszystkie PKS i busiki, są też parkingi dla autokarów i samochodów osobowych) następnie idziemy kupić bilety wstępu do TPN i zaczynamy wycieczkę na Czerwone Wierchy. Po drodze mijamy bacówkę z dobrymi oscypkami, potem wejście do jaskini Mroźnej i dochodzimy do rozwidlenia – mostek, tu szlak czerwony idzie w lewo na Czerwone Wierchy. Opisowo to na Czerwone Wierchy składają się 4 szczyty; Ciemniak, Krzesanica, Małołączniak, Kopa Kondracka. Samo podejście na Wierchy jest dość męczące, ale gdy wejdziemy na grzbiet to z odsłoniętych na grzbietów jak i szczytów Czerwonych Wierchów rozpościerają się piękne widoki (na wyprawę warto się wybrać przy pięknej pogodzie) a to nam rekompensuje cały wysiłek. Podejście na Czerwone Wierchy jest dostępne i dodatkowo sezon letni nie powinien stwarzać Turystom problemów. Do tego zbocza są pokryte trawą, o łagodnym charakterze, ale…
Raczej tak, choć zależy o jakie porze roku do niego wchodzimy (średnia temp. to ok 6stopni). Dzisiaj opiszę strumień w Dolinie Kościeliskiej. Kościeliski Potok bo tak się nazywa to potok płynący w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich (część Polska Tatr).Jego długość w obrębie Tatr to ok 9km. Podczas przepływu przez Dolinę Kościeliską zasilany jest dodatkowo potokiem miętusim, który wypływa z Doliny Miętusiej jak i zasilany jest kilkoma mniejszymi potokami oraz strumieniami wypływającymi spod skał. Do największych należą – Lodowe Źródło, odwadniające wielkie jaskinie w dolinie. W stosunku do innych potoków tatrzańskich wody potoku mają mały spadek – średnio tylko 43 m/km jego biegu. Kościeliski Potok przepływa niemal przez wszystkie rodzaje skał tworzących Tatry, a w jego korycie znajdują się różnej wielkości głazy, wodospady – o różnej wielkości. W niektórych miejscach strumień powycinał w skałach dość głębokie koryto, ograniczone z obu stron o dużym nachyleniu ścian. Co daj piękne widoki o charakterze turystycznym. Strumień w dolinie zachowuje się na trasie swojego przepływu dość różnorodnie: suma płynącej wody w miarę oddalania się od źródła wcale nie wzrasta proporcjonalnie do ilości zasilających go wód powierzchniowych i podwodnych. Przyczyny należy upatrywać we wpływaniu wody do podziemnych szczelin napotkanych na swojej drodze. Dodatkową atrakcją jest możliwość spotkania w potoku bardzo rzadkiego ptaka pluszcza oraz występującej niewielkiej ryby – głowacza pręgopłetwego. Wędrując dalej śladami potoku lub strumienia za Kirami potok nazywa się…
Domki w górach to popularna forma wypoczynku w turystycznych miejscowościach u podnóża Tatr Polskich, takich jak: Zakopane, Białka Tatrzańska, Poronin, Kościelisko, Chochołów, Murzasichle, czy Bukowina Tatrzańska, to doskonała okazja do wyruszenia na szlak i podziwiania pięknej i dzikiej przyrody w Tatrach. Warto wiedzieć, że w Tatrzańskim Parku Narodowym rośnie wiele roślin wysokogórskich. Jedną z nich, bardzo popularną i znajdującą się pod ścisłą ochroną, jest szarotka alpejska. Wyróżnia się mięsistym, przypominającymi filc liśćmi. Występuje w strefie roślinności alpejskiej (łąki wysokogórskie) – stąd nazwa – na słonecznych stokach i półkach skalnych. W Polsce roślinność piętra alpejskiego można spotkać jedynie w Tatrach, Karkonoszach i na Babiej Górze.