Czy potoki górskie są zimne?

30 grudnia, 2013
Kościelisko potok

Kościelisko potok

Raczej tak, choć zależy o jakie porze roku do niego wchodzimy (średnia temp. to ok 6stopni). Dzisiaj opiszę strumień w Dolinie Kościeliskiej.  Kościeliski Potok bo tak się nazywa to potok płynący w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich (część Polska Tatr).Jego długość w obrębie Tatr to ok 9km.

Podczas przepływu przez Dolinę Kościeliską zasilany jest dodatkowo potokiem miętusim, który  wypływa z Doliny Miętusiej jak i zasilany jest kilkoma mniejszymi potokami oraz strumieniami wypływającymi spod skał. Do największych należą – Lodowe Źródło, odwadniające wielkie jaskinie w dolinie. W stosunku do innych potoków tatrzańskich wody potoku  mają mały spadek – średnio tylko 43 m/km jego biegu.  Kościeliski Potok przepływa niemal przez wszystkie rodzaje skał tworzących Tatry, a w jego korycie znajdują się różnej wielkości głazy, wodospady – o różnej wielkości. W niektórych miejscach strumień powycinał w skałach dość głębokie koryto, ograniczone z obu stron o dużym nachyleniu ścian. Co daj piękne widoki o charakterze turystycznym. Strumień w dolinie zachowuje się na trasie swojego przepływu dość różnorodnie:

  • suma płynącej wody w miarę oddalania się od źródła wcale nie wzrasta proporcjonalnie do ilości zasilających go wód powierzchniowych i podwodnych. Przyczyny należy upatrywać we  wpływaniu wody do podziemnych szczelin napotkanych na swojej drodze.
  • Dodatkową atrakcją jest możliwość spotkania w potoku bardzo rzadkiego ptaka pluszcza oraz  występującej niewielkiej ryby – głowacza pręgopłetwego.

Wędrując dalej śladami potoku lub strumienia za Kirami potok nazywa się już Kirową Wodą. Łącząc się z Chochołowskim Potokiem wypływającym z Doliny Chochołowskiej i Lejowym Potokiem wypływającym z Doliny Lejowej tworzą źródła Czarnego Dunajca. Warto odwiedzić te miejsca bo posiadają wyjątkowy charakter i wyjątkowy walor kulturowy i turystyczny.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.