Wędrówka do Czarnego Stawy Gąsienicowego przez Dolinę Jaworzynki

10 grudnia, 2013

Bardzo ładny szlak, w pierwszej fazie bardzo spokojnie po kilkunastu minutach marszu ostro w górę.

Ale po kolei;

Dolina Jaworzynka jest często zwana Jaworzynką a do tego to bardzo lubiana i odwiedzana dolina w Tatrach, stanowiąca wschodnie odgałęzienie Doliny Bystrej. Rozgałęzia się od Doliny Bystrej w Kuźnicach (stacja kolejki linowej) na wysokości 1016m. Otoczenie Jaworzynki stanowi:

  • od wschodu masyw Boczania i Skupniowego Upłaza,
  • od południa Wielka Kopa Królowa, Mała Kopa Królowa i Kopa Magury,
  • od kierunku zachodniego Kopa Magury.
Droga przez Dolinę Jaworzynki

Droga przez Dolinę Jaworzynki

Jaworzynka została wyżłobiona całkowicie w skałach wapiennych, do tego  jest dolinką wąską i długą, wyglądem przypomina wąwóz, a jej zbocza są strome. Dolna część doliny, którą początkowo idziemy na wyprawę przez polanę Jaworzynka na której do dzisiaj są szałasy – (prawie cała płaska). Na dnie doliny jest koryto, którym płynie potok Jaworzynka, jednak woda spływa nim tylko po większych opadach, dolina ma bowiem podziemne odwodnienia. Sprawia to, że w dolinie jest cicho. Turyści dawno już doceniali walory tej doliny.

 

Choć woda spływa w potoku tylko po większych opadach, gdyż dolina posiada podziemne odwodnienia. To zaletą jest, że w dolinie jest cicho. Kiedy Turyści doceniali walory tej doliny, często wybierają tę trasę dojść do Schroniska Murowaniec, niż przez Boczań.

Przez dolinę wiedzie bardzo popularny szlak turystyczny na Halę Gąsienicową a jego kolor to żółty: przebiega dnem Jaworzynki z Kuźnic na Przełęcz między Kopami. Czas potrzebny do wejścia na przełęcz to ok. 1:40h, natomiast zejście ok. 1:10h.

Bardzo zachęcam do spacerów, nawet jeśli nie mamy zamiaru wspinać się na przełęcz i potem atakować kolejne szczyty. Przez dolinę bowiem został poprowadzony popularny szlak turystyczny na Halę Gąsienicową (a stąd już blisko do Czarnego Stawy Gąsienicowego), dalej np. na Zawrat, Kościelec lub Świnicę. Dojść możemy też na Kasprowy Wierch lub wybrać się na Granaty, Kozi Wierch. Możliwości jest wiele.

Warto się zastanowić, gdzie zamówić sobie noclegi, czy w Zakopanem, czy gdzieś w schronisku!

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.