Poronin

6 czerwca, 2013

Poronin wieś podhalańska w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Poronin, położona 7,5km od Zakopanego. Przez Poronin przechodzi droga krajowa nr 47, będąca częścią zakopianki oraz linia kolejowa łącząca Kraków z Zakopanem.

Poronin miejscowość ta jest  siedzibą gminy Poronin, liczy około 3670 mieszkańców, natomiast w sezonach zimowym i letnim przybywa do niego wielu Turystów z kraju i zagranicy. Poronin dzieli się na części wg. miejscowości: Jesionkówka – część miejscowości, Kośne Hamry – część miejscowości, Majerczykówka – przysiółek, Stasikówka.

Pierwsze informacje na temat Poronina pochodzą z roku 1624, ale sama nazwa Poronin, choć w odniesieniu do rzeki, pojawia się już w 1254. Przypuszcza się, iż teren dzisiejszego centrum gminy był we wczesnym średniowieczu wielką polaną wypasową owiec i innego bydła hodowlanego, przysiółkiem Białego Dunajca, o wdzięcznej nazwie Bańkówki.

Około 1620 Poronin stał się odrębną wsią, a w 1806 wybudowano tu kaplicę i w 1833 utworzono samodzielną parafię z Kościołem. Około 1814 powstał w Poroninie zakład przerabiający surówkę – Kuźnia Poroniańska w której wyrabiano doskonałe kosy i lemiesze.

Stąd pochodzi nazwa części wsi Kośne Hamry.

Walory turystyczne sprawiają, że co roku do Poronina przyjeźdza wielu Turystów. Teren wokół Poronina wykorzystywany jest jako miejsce uprawiania aktywnej turystyki i narciarstwa. W sezonie zimowym Turysta otrzymuję do wykorzystania udostępniony wyciąg narciarski. Liczne pensjonaty, pokoje, kwatery, wille i domy agroturystyczne zachęcają do spędzenia tu czasu wolnego zarówno zimą jak i latem.

Brak komentarzy