Z Kościeliska na Czerwone Wierchy – Tatry Zachodnie

4 kwietnia, 2014

Jak zaplanować dobrze wycieczkę na cały dzień i zobaczyć wiele ładnych widoków?

Jaki szlak wybrać, aby były piękne widoki i przeżyć dobre chwile w gronie znajomych wędrując po górskich szlakach?

Zatrzymajmy się dzisiaj przy szlaku na Czerwone Wierchy – sama nazwa pochodzi od czerwono brązowej barwy stoków – warto zacząć w Kościelisku. Można dojechać z miejsca w którym śpimy mamy noclegi do wlotu do Doliny Kościeliskiej (tu zatrzymują się wszystkie PKS i busiki, są też parkingi dla autokarów i samochodów osobowych) następnie idziemy kupić bilety wstępu do TPN i zaczynamy wycieczkę na Czerwone Wierchy. Po drodze mijamy bacówkę z dobrymi oscypkami, potem wejście do jaskini Mroźnej i dochodzimy do rozwidlenia – mostek, tu szlak czerwony idzie w lewo na Czerwone Wierchy.

Opisowo to na Czerwone Wierchy składają się 4 szczyty;

 • Ciemniak,
 • Krzesanica,
 • Małołączniak,
 • Kopa Kondracka.

Samo podejście na Wierchy jest dość męczące, ale gdy wejdziemy na grzbiet to z odsłoniętych na grzbietów jak i szczytów Czerwonych Wierchów rozpościerają się piękne widoki (na wyprawę warto się wybrać przy pięknej pogodzie) a to nam rekompensuje cały wysiłek. Podejście na Czerwone Wierchy jest dostępne i dodatkowo sezon letni nie powinien stwarzać Turystom problemów. Do tego zbocza są pokryte trawą, o łagodnym charakterze, ale są miejsca poniżej zbocza, które przeważnie kończą się stromo podciętymi urwiskami. Czerwone Wierchy są  bardzo niebezpieczne zimą jak i podczas mgły, gdyż utrata orientacji grozi zejściem za szlaku, co zwiększa ryzyko wypadku z dużej wysokości.

Sami ocenicie, bo kiedy już dojdziemy na szczyt to piękna panorama Tatr Polskich jak i Słowackich robi wrażenie na całe życie. Gdy nasycimy oczy widokiem, możemy iść dalej i teraz mamy kilka opcji, żeby zejść na nocleg;

 • iść granią do Kasprowego Wierchu – tam zjechać kolejką linową do Kuźnic,
 • zejść szlakiem z Kopy Kondrackiej do Hali Kondratowej (schronisko) i tu zanocować, ale jeżeli nie będzie wolnego pokoju, można iść do Kuźnic,
 • przejść przełęczą pod Giewontem do Doliny Strążyskiej potem do Zakopanego,
 • zejść z powrotem do Doliny Kościeliskiej,
 • zejść do Doliny Małej Łąki i potem drogą pod reglami do Zakopanego.

Na koniec, mamy duży wybór i co wybierzemy to zależy;

 • jaką mamy kondycję,
 • jaka będzie pogoda,
 • ile nam został czasu do zachodu słońca, ponieważ chodzenie po górach po ciemku nie jest ani bezpieczne ani przyjemne.

Jeżeli chcemy zaoszczędzić trochę czasu to możemy wziąć pokoje w Kościelisku, tak aby mieć blisko do szlaku i nie  tracić na dojazd do Kir Kościelisko. Ale są też osoby, które mają noclegi w Zakopanem, podjadą do Kir busikami, potem przez Czerwone Wierchy, Kasprowy Wierch zjadą do Kuźnic i Zakopanego. Opcji jest wiele, ale jedno jest ważne trzeba się dobrze przygotować do tej wyprawy.

Pojawiają się domki do wynajęcia okolicznych miejscowościach, co daj komfort wypoczynku. Domek w Tatrach na wyłączność jest bardzo ciekawą alternatywą do innych form wypoczynku, choć trzeba zaznaczyć, rodzaj zakwaterowania zależy od liczebności grupy itp.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.