Beskid Żywiecki

9 listopada, 2013

To drugie co do wysokości pasmo górskie w Polsce. Wyższe są jedynie Tatry. Beskid Żywiecki powstał ze skał fliszowych w okresie kredy, w czasach, gdy na terenie Karpat Środkowych znajdowało się morze. Dla ochrony, choćby fragmentu tego wyjątkowego miejsca, w 1955 roku utworzono Babiogórski Park Narodowy, wokół cennej przyrodniczo Babiej Góry.

Dziś Beskid Żywiecki to atrakcyjny turystycznie region, leżący przy granicy ze Słowacją. Większe miasta to Żywiec, Sucha Beskidzka, Maków Podhalański. Popularne są mniejsze miejscowości, szczególnie w sezonie zimowym, jak noclegi Korbielów czy Zawoja. Pod konie roku tłumnie przyjeżdżają tu narciarze i miłośnicy sportów zimowych.

Latem turyści z plecakami wędrują po szlakach na dwa najatrakcyjniejsze szczyty w okolicy: Pilsko (1557 m n.p.m., drugi co do wysokości szczyt Beskidów) i Babią Górę. Znalezienie noclegu nie jest trudne. Rejon nastawiony jest na turystykę, więc baza noclegowa i gastronomiczna jest dobrze rozwinięta. Łatwo tu również dojechać – z Katowic czy Krakowa.

Blisko też do Beskidy Śląskiego, który słynie m.in. ze szlaku na Baranią Góry.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.