Pokoje z łazienkami

6 lipca, 2013
noclegi

noclegi

Wiele miejscowości poleca i posiada pokoje z łazienkami dla swoich turystów i urlopowiczów.

Dla przykładu trochę historii bo pierwsze informacje o Szczawnicy pochodzą z 1412 roku, choć gromady ludzkie na tym terenie istniały już od wcześniejszego okresu to w połowie XIV wieku Szczawnica była parafią, by w 1529 roku stać się częścią parafii krośnieńskiej – do 1888 roku.

Potem w XVI wieku zaistniała w Szczawnicy instytucja sołtysa i wybraniectwa – tj. przywilej wolnego chłopa zwolnionego z pańszczyzny w zamian za służbę wojskową na rzecz króla.

W 1829 r. Szczawnicę kupili Stefan i Józefina Szalayowie a po śmierci Stefana Szalaya uzdrowisko Szczawnica przejął w 1839 roku syn Józef Szalay.

Dlatego Józef Szalay uważany jest za pierwszego twórcę uzdrowiskowego charakteru w Szczawnicy. W 1877 zapisał w spadku uzdrowisko krakowskiej Akademii Umiejętności, natomiast  w kilkanaście lat później od Akademii uzdrowisko zostało kupione przez hr. Adam Stadnicki. Tuż po II wojnie światowej nastąpiło upaństwowienie zdrojowiska. Szczawnica w latach 1974-1983 została połączona z miejscowością Krościenko i nosiła wtedy nazwę Szczawnica-Krościenko. Od 1 stycznia 2008 roku zmieniono ponownie rodzaj gminy Szczawnica z miejskiego na miejsko-wiejski, co w praktyce oznaczało zmniejszenie obszaru miasta i wyłączenie z niego dawnych wsi Jaworki i Szlachtowa – które zyskały ponownie charakter wsi. Natomiast Biała Woda i Czarna Woda dostała status części wsi Jaworki.

We wrześniu 2012 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej złożył oficjalną wizytę w Szczawnicy, podczas której uroczyście odsłonił pomnik upamiętniający 50. nadania miastu praw miejskich. Znajduje się on na promenadzie spacerowej nad potokiem Grajcarek.

Szczawnica na sportowo – znajduje się tu Stacja Narciarska Palenica z około 4 km tras narciarskich. Najdłuższa z nich to Szafranówka (1800 m, tzw. Trasa Rodzinna) oraz najbardziej znana Palenica ( długość 1000m – jedna z ciekawszych tras zjazdowych w Polsce), są one obsługiwane przez 4-osobowy wyciąg krzesełkowy o przepustowości 2200 os/godzinę, które nadzorują Polskie Koleje Linowe.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.